I stísněné prostory lze využít

Ne každý kutil má to štěstí, že pro své tvůrčí sklony najde dostatečně velké prostory. Občas se tedy musí spokojit se skromným královstvím ve výklenku sklepa nebo garážeo který se častokrát dělí navíc s pračkou či bojlerem. To nejsou zrovna kreativní podmínky. Ačkoliv mít veškeré náhradní díly k pračce hned vedle ní, není k zahození. I přesto lze takové prostory využít na maximum a vytvořit si tak plnohodnotné zázemí s veškerým vybavením, kde se budete moc nerušeně věnovat svým zálibám. Jak na to?


Dvakrát měř, jednou řež… a nebo ne?

Je přirozené, že v omezených prostorech chceme plánovat rozvržení o to pečlivěji, protože jakmile něco zakoupíme, nebude s tím možné později již hýbat. V případě statického nábytku je taková úvaha na místě, ale rozhodně se nejedná o jedinou variantu. Jednou z nich může být například i mobilní kovový nábytek.

Asi si říkáte, že rozhrkaná skříňka na kolečkách nemůže ničemu pomoci, obzvláště nakládáte-li s nedostatkem místa. Vyvedeme vás z omylu. Mobilní nábytek je ekvivalentem prodloužené ruky a zajišťuje vám možnost změnit pozici nábytku v daném prostoru, pokud to bude nutné. Ve chvíli, kdy naplníte skříň na nářadí těžkým obsahem, málokdo z nás bude takový silák, aby ji naplněnou přemístil, pootočil nebo znovu vyprázdnil a poté opětovně naplnil tak, aby byl dodržen předchozí vnitřní pořádek a organizace dílů a nástrojů. 

A přece se tak děje – občas se zkrátka pustíme do činností nebo projektů, ke kterým budeme vertikálně potřebovat více místa než nám umožňuje plocha mezi dílenským stolem a závěsnými skříňkami nad ním. V případě mobilního nábytku stačí vysunout pojízdnou dílenskou skříň, pootočit o 90 stupňů a na nové místo dočasně umístit například vysokou skříňku z obýváku po babičce, kterou po vás žena chce tak dlouho renovovat. Nyní pro tuto práci máte prostor a zároveň vše po ruce. Jakmile bude práce hotova, dílenský nábytek můžete znovu přeskládat.

Až po strop!

I malé prostory mají jedno společné – obvodové zdivo. A právě to je ideální příležitostí k rozšíření úložných prostor. Závěsné skříňky s nosností až 35 kg zvládnou pobrat vaše řemeslné zásoby z posledního nákupu v železářství a jsou ideálním místem na úschovu věcí, které nejsou na seznamu denní kutilské potřeby

Naopak vybavení, které potřebujete mít po ruce, je nejvhodnější řešit závěsným systémem ukotvitelným na zeď – například přímo nad pracovní stůl nebo ponk. Získáte tak prostor pro drobné nářadí, které dostane své stálé místo a budete ho mít vždy na očích. Kromě závěsného systému se často přistupuje k instalaci magnetické plochy, která své uplatnění najde také prakticky kdekoliv.

Pod pracovní plochou

Úložné prostory lze rozšířit i vhodným výběrem pracovního stolu do dílny. Objemné a těžké ponky sice i dnes najdou místo v mnoha dílenských provozech, ve většině kutilských dílen se však bohatě spokojíte s pracovní plochou určenou pro domácí použití. Obzvláště, jedná-li se o stísněné prostory. Pro takové místnosti je vhodné volit pracovní stoly, které mají přímo ve svém těle, tedy pod pracovní plochou, instalovaný zásuvkový nebo policový systém. Takovým výběrem získáte navíc další uzavíratelný prostor a díky kombinaci s výše uvedenými tipy maximalizujete skladový užitek i v malém kutilském koutu.

Pořádek musí být

Bezpečnost práce nelze podceňovat jak v práci, tak doma. Proto je více než záhodno řešit správný výběr nábytku i v domácí dílně. Nebezpečí totiž přichází s drobnými nerovnostmi v případě pracovní plochy a návazností jednotlivých kusů na sebe. V takové chvíli může dojít k pokažení výrobku, který se při práci na nerovnostech posune nebo sklouzne. Detail? Ano, ale každý kutil přece dobře ví, že přesnost je nutná u každé práce. Předejít tomuto riziku lze volbou vzájemně kompatibilního nábytku a tvorbou nábytkové sestavy, která je aplikovatelná i tam, kde prostoru tolik není. Může se jednat například o propojení postranní skříňky na nářadí, která plynule naváže na dílenský stůl nebo stejnou hloubku závěsných skříněk nad hlavou a právě pracovní plochy, na které tvoříme.