Školní šatny nebo dílny si zaslouží nové vybavení

Klecové šatny pro celé třídy jsou možná s lehkou dávkou nostalgie uloženy v našich pozitivních vzpomínkách na školní léta, ale standardy vybavení škol se za ta léta výrazně změnily. Stejně tak i školní dílny, které v uplynulých letech pomalu mizely, se vrací zpět. Proto je nutné držet krok s dobou a zkusit co nejlépe realizovat tyto trendy i ve vaší škole.

Šatna, která jde s dobou

Nové technologie najdeme na chodbách, v systémech online žákovských knížek nebo přímo v učebnách. Nicméně papírové materiály, sešity a učebnice mají minimálně na základních školách stále své neodmyslitelné místo. Proto se přirozeně stává, že žáci nosí těžké školní batohy, které rozhodně nemají pozitivní přínos pro jejich zdraví a to především v případě správného držení těla a s tím související, v pozdějších letech, bolesti zad. Velké šatny pro celou třídu bohužel neumožňují řešení. Ať už z hlediska udržování pořádku, tak i ochrany soukromí, není možné si ulehčit a sešity či učebnice nechat ležet na dlouhých lavicích, kterými jsou klecové šatny nejčastěji opatřeny. Řešení může přitom nabízet plechová šatní skříň, tedy vytvoření odkládacího prostoru pro každého studenta s možností uložit a uzamknout své osobní věci. Její nosnost až 30 kg nabízí zároveň úschovu veškerého těžšího učiva na další dny. Praktická je i bytelnost samotné kovové šatní skříňky zaručující dlouhodobou životnost i při nevybíravém zacházení, kterému se v podobném prostředí zkrátka nevyhneme. Právě proto je kovový nábytek obecně vhodnější do takto provozem vytížených prostor, neboť dřevěný materiál se opotřebí mnohem rychleji a jeho pořizovací cena bývá zpravidla vyšší, nehledě na související opravy.

Vejdeme se?

O řešení z hlediska prostoru se není nutné obávat. Úzká šatní skříň se vejde opravdu všude a při správném rozložení například ve vstupních halách škol nebo i širších postranních chodbách nemusí být ohrožením ani z požárního hlediska. Žákům zůstane zachována i možnost sezení přímo u svých věcí během přezouvání. Šatní skříňky jsou totiž opatřeny zabudovanou lavicí u každého kusu. Díky vzájemné kompatibilitě na sebe skříňky a tedy i lavice plynule navazují a je tak možné kdykoliv změnit uspořádání bez omezení uživatelů jednotlivých šatních skříněk. Velké plus lze udělit rovněž za oddělený prostor na obuv, který má vlastní přístup.

Je dobré také zmínit, že v neposlední řadě jsou šatní skříňky znakem modernizace a přístupu dané školy. Nejedná se tedy pouze o praktickou službu žákům, ale i zvýšení atraktivity celé instituce v očích rodičů.

Návrat pracovních činností do škol 

Rekonstrukce vstupů a šaten však nejsou jedinou změnou současnosti. Poslední dobou se ve školních institucích investuje i do dílenských prostor, které zažívají nový boom. Důvodem je podpora návratu technických témat do vzdělávacích programů a jejich posunutí k digitálním technologiím, 3D tisku, ale i klasickým, a nám častěji známějším, dílnám nebo pracovním činnostem. Vybavení dílen jako jsou dílenské stoly se svěráky, zásuvkové skříně plné různých hřebíků, vrutů, šroubů, matiček a potřebného nářadí proto znovu nabývají na významu… a oprávněně. Prostředí pro výuku má však svá specifika. Důraz je kladen na bezpečnost a plnohodnotné vybavení pracovního místa pro každého žáka. Jak lze takovou výzvu pojmout? 

V rámci našeho e-shopu plechoveskrine.cz nabízíme produkty, které jsou pro potřeby školní dílny ideální. Jak plechové skříně na uložení materiálu či nářadí, tak různé kovové skříňky či závěsné skříňky jsou vzájemně kompatibilní a díky tomu vytvářejí bezpečné a praktické nábytkové sestavy, kde nenarazíte na nerovnost povrchu nebo na asymetričnost navazujících pracovních míst. 

Utáhne nové vybavení rozpočet škol?

Využití moderních technologií není obtížně skloubitelné s tradičními technickými dovednostmi, které lze využít v běžném životě. Je však nutné myslet i na rozpočtové možnosti škol, v rámci kterých častokrát na relevantní vybavení technické povahy finance nezbývaly. V tomto směru však existují jednorázové i pravidelně vypisované dotační tituly, které školám ve financování inovací pomohou. Jedním z nich je například program “Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálního školství v působnosti obcí”. Možností je však více a to třeba i na úrovních územních samospráv – kraje či města. Vybavení školy tak nemusí být náročnou investicí, která by se stala překážkou při naplňování cílů vzdělávání žáků v technické oblasti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení