Těžkým ponkům odzvonilo! Jaký dílenský stůl skutečně užijeme?

Ačkoliv je zažitý stereotyp dílny spojený s masivním pracovním stolem, pro dnešní nároky se často jedná o zbytečně objemnou variantu. Mnoha kutilům postačí decentnější provedení pro modelařinu, jemnou práci nebo domácí opravy.

web-pracovni-stoly-nahrazují-stare-ponkyNávrh bez názvu (6)-min

Nároky na pracovní plochu

Pracovní plocha je základ. S tím nelze jinak než souhlasit. Přesto je však v dnešní době dobré si rozmyslet, jaké činnosti chceme ve své dílně vykonávat a co k tomu budeme i ve vztahu k pracovnímu stolu do dílny potřebovat. Vybavení dílny často zahrnuje masivní pracovní stůl, pocházející například z dřívější truhlářské výroby nebo pořízení v době jiných nároků na dílenský stůl. 

Zároveň se nelze tvářit, že takové stoly jsou s postupem času spíše ke škodě než užitku. Především proto, že v rámci místnosti zabírají více místa, které by přitom mohlo být využito na další skladovací prostory, nebo by do takového prostoru skvěle pasoval box na nářadí jakožto důležitý pomocník a organizér drobných předmětů.

Plnohodnotná náhrada existuje

Přitom v současných domácnostech plný potenciál objemných dílenských ponků využijeme velmi zřídka. Pro většinu běžných oprav či kutilských činností naprosto postačí lehký pracovní stůl určený na elektroopravy, modelářství, ale nazmar nepřijdou ani kutilové. 

Takový pracovní stůl vyhovuje většině činnostem, které „okolo domu“ zajišťujete. Pracovní deska z laminované dřevotřísky je velmi lehkým materiálem, který vám umožní značnou flexibilitu při reorganizaci prostředí dílny, například pokud sezónně bojujete s místem na uskladnění zimních či letních pneumatik a hodilo by se vám se svou pracovní plochou trochu hýbat

Prostor, který nechybí

Ve velikosti pracovní plochy se přitom nemusíte omezovat. K dostání jsou jak menší pracovní stoly do dílny pro nenáročné kutily, tak varianty s délkou plochy 160 cm, která uspokojí i potřeby prostorově náročnějších projektů.

Dřevěné ponky v rámci svého těla taktéž nenabízejí příliš místa k uskladnění nářadí či drobného materiálu. Dílenské stoly proto řeší elegantně i tento problém a tak je možné si vybrat z mnoha variant a kombinací skříněk či šuplíků, které jsou nabízeny. Pokud vám nebudou úložné prostory stačit, naše dílenské stoly jsou kompatibilní i s dalším dílenským nábytkem. Můžete si tak vytvořit třeba celou nábytkovou sestavu do dílny, která vám společně s plechovými skříněmi nebo závěsnými skříňkami bude skvěle navazovat, což je nejen velmi praktické, ale zároveň důležité pro bezpečnost práce. 

A jak jsou na tom Češi s kutilstvím? To zjišťovala Stavební spořitelna v rámci svého průzkumu, kterého se zúčastnilo celkem 840 respondentů. Níže můžete nalézt výsledky v rámci otázky “Kde jste se kutilské a řemeslné práce naučili?”.