Jak správně pečovat o kovový nábytek?

Plechový nábytek je stále populárnějším vybavením a tak není překvapením, že se stále častěji přelévá z dílenských či průmyslových prostředí do domácností v industriálním stylu. V obou případech ale dříve nebo později dojde k postupnému opotřebení po vizuální stránce. Ačkoliv je skříň na nářadí bytelným doplňkem, stejně jako plechová skříň v předsíni bytu, nechtěným kopancům, odření laku a podobným nehodám se člověk v průběhu let nevyhne. 

priklad-realizace-zavesne-skrinky-panely-pracovni-stoly-satni-skrine-l

Aby zůstaly plechové skříně krásné a funkční po mnoho let, je důležité jim věnovat pravidelnou údržbu. A právě tipy na péči i běžné čištění vám dnes přinášíme.

Jak prodloužit životnost kovových skříní?

Začít můžeme samotnou instalací a běžnými procesy, jako je čištění. Důležitá je i pravidelná kontrola povrchu. Pokud zjistíte poškození, měli byste ho opravit co nejdříve. Tím zabráníte potenciální korozi. Ideální substancí, která potenciální narušení struktury povrchu nahradí, je nátěr na bázi zinku, epoxidu nebo práškový nátěr. Taková vrstva vytváří dostatečnou ochranou a zamezuje pronikání vlhkosti. Pokud si opotřebení nevšimnete hned, není důvod k panice. Rezavé skvrny se objevují zřídka, nicméně nastane-li taková situace, postačí k nápravě brusný papír a opětovná aplikace ochranného nátěru.

Čištění kovového nábytku je hračka. Ať už se jedná o závěsné skříňky či pracovní stoly do dílny, díky odolnému materiálu a nátěru stačí nanést nepatrné množství standardních čisticích prostředků, měkkou houbou či hadříkem setřít a následně usušit.

Životnosti pomůžete také vhodným umístěním. Pokud máte plechový nábytek po většinu roku venku, mějte na paměti, že po zimních měsících byste měli jednotlivé kusy pořádně prohlédnout. Ideální je však přemístění do zázemí zahradního domku či garáže. Ačkoliv materiálu mráz, ani sníh v zásadě neubližuje, barva a nátěr mohou mít díky celoročnímu působení povětrnostních podmínek životnost výrazně zkrácenou. Řešením může být ale i použití ochranných potahů pro případ extrémního počasí.

Jak na opravy kovového nábytku?

Obzvláště v průmyslových prostorech, ale i v domácnosti nebo dílně či garáže dojde čas od času k významnějšímu poškození kovového nábytku a jeho komponentů. Narozdíl od dřevěných alternativ se ale nemusíme strachovat o postupné rozpadání se nebo narušení stability. Nejčastěji dochází k nárazu, který může mírně ohnout plech a poškodit barevný nátěr. V případě plechu je „vyklepání“ nejlepším a nejrychlejším postupem. 

plechovy-material-pred-opravou

Na opravu barvy vám postačí hrubší brusný papír (ideálně hrubost 80), kterým odstraníte starší nátěr nebo povrchové vady, jako jsou odřeniny a rezavé skvrny. Po odstranění staré barvy důkladně očistěte povrch jemným čisticím prostředkem a vodou. Ujistěte se, že jste odstranili veškerý prach a zbytky. Po očištění nechte nábytek uschnout. Následně aplikujte nový nátěr na kov. Můžete použít štětec nebo sprej, v závislosti na velikosti daného kusu kovového nábytku. Sledujte pokyny na obalu a dodržujte instrukce výrobce. Obvykle budete potřebovat alespoň dvě vrstvy nátěru, s časem na zaschnutí barvy. Teprve následně po zatvrdnutí barvy můžete s nábytkem manipulovat.