Jak na organizaci nářadí v dílenském prostředí

Organizace dílenského vybavení, nářadí a součástek je nezbytná pro každého, kdo se nechce po pár realizovaných projektech ve své dílně pomalu topit v kopách zbylého materiálu, hřebíčků různých velikostí v jedné hromádce apod. Správně uspořádaná pracovní plocha na dílenském stole a plechová skříň s nářadím mohou být klíčové pro zvládnutí této domácí organizace, která je důležitá pro efektivnost práce, ale například i pro bezpečnost.

web-organizace-naradi-v-dilne-m

Proč se uspořádáním dílny vůbec zabývat?

Dobře organizované nářadí přináší nejen zrychlení práce, ale zlepšuje obecně vaši pracovní morálku. Nejen si myslet, ale přesně vědět, kde je každý nástroj uložený, snižuje čas hledání a zvyšuje produktivitu práce. Kromě toho se minimalizuje riziko nechtěných karambolů, ztrát či znehodnocení nářadí, které bude špatně uloženo a v důsledku toho se sníží jeho životnost nebo kvalita. Uvědomění si důležitosti uspořádaného nářadí vám navíc pomůže se soustředit na další detaily, díky kterým vytvoříte skutečně ideální pracovní prostředí

Nářadí v kategoriích a bezpečně uložené

Precizní kategorizace nářadí může být jedním z efektivních řešení. Členit svou dílnu můžete například podle užití pro specifické úkoly nebo projekty. Ve své zásuvkové dílenské skříni se proto vyplatí vyčlenit oddíly pro elektroinstalatérské nástroje, základní dílenské nástroje, speciální (například truhlářské) nástroje atd. Tato kategorizace usnadní nejen okamžité nalezení potřebného nástroje, ale také to, že všechny nástroje potřebné pro konkrétní činnost najdete vždy pohromadě na jednom místě.

Ani při uzavření nářadí do závěsné skříňky byste neměli opomenout bezpečnostní zásady. Například při skladování ostrých nástrojů využívejte odolné obaly nebo pouzdra, aby se minimalizovalo riziko úrazů. Ujistěte se, že těžší nástroje jsou vždy uloženy ve spodní části policové kovové skříně, aby se zabránilo jejímu případnému převrácení, a že ostré hrany jsou chráněny proti poškození.

Jak maximalizovat svůj dílenský úložný prostor?

Osvědčenou metodou je co největší využití okolních zdí. Například prostor nad pracovní plochou můžete osadit závěsnými panely a sadou pro zavěšení drobnějšího nářadí. Díky tomu budete mít nejběžnější potřebné nástroje ihned po ruce a přesto nebudou překážet při dalších činnostech na pracovní ploše. Kromě zdí můžete využít i volný prostor uprostřed dílny. Nebojte, jsme si vědomi, že při některých činnostech potřebuje mít kutil více prostoru kolem svého místa. Díky pojízdným dílenským vozíkům na nářadí o něj ale nepřijdete. S tímto plnohodnotným úložným prostorem můžete manipulovat dle libosti a bude-li vám v jednu chvíli překážet, můžete ho kdykoliv posunout na druhou stranu a opačně. V neposlední řadě lze doporučit využití magnetické lišty na vnitřní stěny kombinovaných kovových skříní. Získáte tak prostor pro menší železné nástroje a uvolníte místo pro jiné. Tento systém je oblíbeným způsobem práce s prostorem například v malých dílnách.

S těmito tipy na organizaci nářadí by měla být vaše práce zase o něco plynulejší a efektivnější. Inspirujte se i dalšími tipy, jako jsou například bezpečnostní zásady při skladování chemických látek v dílnách, v našem magazínu, kde pro vás pravidelně připravujeme novinky a zajímavosti nejen z kutilského prostředí.