Trend zvaný komunitní dílny

Nejen sdílená ekonomika, ale i sdílené prostory jsou v žebříčcích popularity stále vysoko umístěným trendem. A není se čemu divit. Takzvané komunitní nebo sdílené dílny totiž poskytují lidem prostor tvořit, opravovat a kutit. Co všechno stojí za tímto trendem současnosti a kde všude se sním můžete setkat?

web-komunitni-dilny

Udržitelnost jako hlavní motivace

Ačkoliv vlastníte nemovitost, ne vždy se najde prostor pro umístění dílenského vybavení v rámci vaší garáže či kůlny a o pořízení dílenského stolu do špajzu v bytě se asi ani nemá cenu bavit. Existuje tedy poměrně velké množství lidí, kteří zkrátka nemají prostory pro opravy či vlastní tvorbu, ačkoliv by se třeba rádi těmto aktivitám věnovali. 

Komunitní dílny mají nejen udržovací a opravnou funkci, ale mohou být doplněny taktéž o vyloženě kreativní vybavení, jako je například hrnčířský kruh, pec na vypalování a nástroje pro práci s hlínou. Primárně si sem však přicházejí lidé opravovat drobné vybavení nebo třeba renovovat kusy nábytku apod. Jedná se tedy nejen o praktické, ale také udržitelné řešení, neboť mnoho produktů a věcí z naší domácnosti by bez možnosti opravy skončilo v popelnicích. To se s rozšiřováním nabídky komunitních dílen zásadně mění. 

Vybavení? Vše, na co pomyslíte!

A v čem konkrétně je přidaná hodnota, kromě vybavení? Především v poměrně nelimitovaných možnostech prostoru. Ani prostorově náročnější projekty už nemusí být problematické. Rozlehlá dílna vám umožní přístup ze všech stran a vozík na nářadí můžete využít jako svou prodlouženou ruku. Kromě standardních dílenských nástrojů mnoho dílen investovalo i do CNC vybavení a tak posunuly možnosti kutilů zase o kousek dál.

Samozřejmostí je i různorodost materiálu pro výrobu a to od dřeva přes různé deskové až po kovové materiály, které si dle požadovaného objemu připlácíte. Naopak v ceně základního vstupu bývají již započítány spotřební materiály, které najdete v každé dílenské zásuvkové skříni, tedy laky, barvy, lepidla, brusné papíry, šrouby apod. Pokud se zrovna daný den s tvorbou „rozjedete“, bývá zvykem, že dílna má k dispozici i krátkodobé úložné prostory v podobě plechových skříní. Svůj výtvor si tak můžete uložit a později se například s dalšími volnými rukami vrátit.

Tvorba nové komunity

Možná trochu neprávem opomíjená je na konceptu samotná hodnota celého společenství, které se okolo projektu komunitní dílny vytváří. Prostředí velkých měst je totiž častokrát velmi anonymní a pro nově příchozí může být obtížné navázat nové kontakty. Právě nad dílenskými projekty je ale možné potkat široké spektrum lidí, kteří si vzájemně radí a propojují se. Jste-li kutil začátečník nebo si s renovací své domácí skříňky či lampy nebudete vědět rady, můžete si být jisti, že zde vždy najdete někoho zkušeného v oboru. 

Pokud se rádi učíte něčemu novému, zajisté oceníte možnost „doplnění vzdělání“ a otestování své manuální zručnosti díky široké nabídce kurzů, které v dílně bývají pořádány. Pro radu zdarma ale člověk nebude muset nikdy chodit daleko. 

Motivace sdružovat lidi došla už dokonce tak daleko, že někteří developeři implementovali komunitní dílny jako společenské prostory do svých bytových projektů. Pokud trend bude pokračovat stejným tempem, bude brzy kutilská dílna k dispozici skutečně každému v místě jeho bydliště a to třeba i uprostřed městského sídliště. 

Tip: Níže vám přinášíme několik komunitních dílen v České republice. Pokud se chcete podívat na web jednotlivých dílen, stačí kliknout na označení místa.