Jak se vypořádat s vnitřním vybavením dílny?

Možná patříte i vy mezi ty, kteří pracují v dílně, která je vybavena starším nábytkem. Určitě to znáte, starý nábytek, který se jinam nehodí, dáte do dílny, kde ještě chvíli poslouží. Nicméně zamyslete se, plní takový nábytek opravdu funkci dílenského nábytku? Skoro určitě ne, protože jeho určení je úplně jiné. Představte si, jak efektivně by se vám mohlo pracovat s opravdovým dílenským nábytkem a vybavením

Jaké jsou výhody kvalitního dílenského vybavení a nábytku?

Především efektivita práce. Každé nářadí má totiž své přesné místo v boxu na nářadí, takže ho nebudete muset složitě hledat v povalujícím se nepořádku. Dílenské stoly mají velkou plochu a stejnou výšku, díky tomu se na nich výborně pracuje. Kovové skříně zase mají mnohem větší nosnost, můžete do nich dát mnohem více nářadí a nemusíte mít v dílně nábytku více než je nutné – šetříte tak prostor

TIP: Chcete znát všechny výhody dílenského nábytku? Podívejte se na náš článek, kde takové výhody odhalujeme – Výhody nábytkové sestavy? Jednotnost, praktičnost a design. 

Myslete na bezpečnost 

Rozklížené staré dřevěné skříně nejsou praktické ani bezpečné. Riziko úrazu je v dílně samo o sobě vyšší, proč ho tedy zvyšovat ještě nevhodným vybavením? Staré skříně se možná zdají bytelné, ale opak je pravdou. Často nejsou ani ze dřeva, ale z dřevotřísky, případně jiné dřevovláknité desky, která sama o sobě pracuje spolu s vlhkostí a snižuje svou životnost i nosnost. Police se může kdykoli prolomit, stejně jako celá stará skříň se může zhroutit. Tohle se vám u kvalitního dílenského vybavení nestane – a to ani po letech. 

Dlouhá životnost 

Obrovskou výhodou kvalitního dílenského vybavení je samozřejmě životnost. Oproti skříním z dřevotřísky vám kvalitní kovový dílenský nábytek vydrží několik desítek let. Přestože počáteční investice se tak může zdát vyšší, cena se vám vrátí na životnosti. Nezřídka takové vybavení může přetrvat až do další generace. 

Na co se u vnitřního vybavení dílny zaměřit?

Box na nářadí

Nářadí by v dílně mělo být dobře organizované, určitě byste v něm měli mít systém, abyste mohli efektivně pracovat. Není nic horšího než stále hledat, kam jste nářadí uklidili. Box na nářadí je skvělým řešenímdíky kterému bude mít ruční, elektrické i akumulátorové nářadí své místo. Existují větší boxy na nářadí, ale i menší nebo dokonce přenosné. Můžete si tak vybrat podle potřeby přesně pro vás. 

Dílenská skříň

Bez úložného prostoru se neobejde žádná dílna. Kvalitní kovová skříň je lepší než 2 nekvalitní skříně z dřevotřísky, a to ve všech ohledech. Ideální dílenská skříň musí dlouho vydržet, proto volte kovovou skříň. Do dílenských skříní nebudete mít problém umístit vybavení, protože úložné prostory jsou velkorysé. Vše potom pohodlně uzamknete – i to je velká výhoda. Kromě ukládání vybavení nebo nářadí můžete dílenské skříně použít také jako šatní skříně. 

Dílenské stoly

Bez pracovního prostoru se neobejdete – a stejně tak se neobejdete bez pracovní plochy, respektive pracovního stolu. Dílenský stůl neboli pracovní stůl je vyroben s ohledem na ergonomii. Jinak řečeno je ideálně vysoký, aby se vám u něho dobře pracovalo, zároveň je dostatečně široký. Stejně tak můžete postavit více dílenských stolů vedle sebe a vytvořit si v případě potřeby ještě větší pracovní plochu. 

Závěsné skříňky

Velkou předností závěsných skříněk je, že šetří místo. Kvalitní kovové závěsné skříňky mají dostatečnou nosnost i prostor. Jsou tak vhodnou alternativou klasických dílenských skříní. Nosnost závěsné skříňky se liší podle modelu, ale běžně je to od 20 do 35 kg.

Dílenský vozík

Někdy se může hodit také dílenský vozík. Nejspíš ho nevyužijete každý, ovšem hodí se především do firemních závodů nebo větších dílen – v oblibě ho mají například automechanici, kteří si mohou pohodlně dovést nářadí až k opravovanému automobilu. Nicméně dílenský vozík určitě najde využití také u jiných profesí a řemesel. 

Bonus v podobě designu

Jestliže zvolíte do dílny opravdové dílenské vybavení a nábytek z jedné řady, získáte navíc jedinečně čistý vzhled dílny, která bude působit opravdu profesionálně. Nejenže v takovém prostředí se mnohem lépe pracuje, ale zároveň to můžete využít v případě, že zákazníci chodí přímo k vám do dílny. Rozhodně na něj uděláte dojem a budou vás vnímat jako odborníka.